ZMENA POČASIA A NEPOHODLIE V NOHÁCH

Verili by ste, že nepohodlie v dolných končatinách pociťuje takmer každý druhý Slovák?* Ak ste ním aj vy, zrejme ste spozorovali, že zmenou počasia môžu byť nepríjemné pocity v nohách ešte výraznejšie a citeľnejšie.

Keď sa ochladí

Na kondíciu vašich nôh najpravdepodobnejšie vplýva barometrický tlak, čo je tlak vyvíjaný vzduchom okolo nás. Jeho pokles môže spôsobiť opuch mäkkých tkanív. Zmeny sú výraznejšie v tkanivách, ktoré sú zapálené alebo inak zmenené úrazom či chorobou. Okrem toho, ak počasie prinesie ochladenie a zvýšenie vlhkosti vzduchu, nepohodlie v nohách sa môže znásobovať. Chlad zhoršuje prekrvenie a zvýšená vlhkosť odvádza teplo ešte viac, čím sa všetko len zhoršuje. Vtedy podvedome hľadáte pokoj a suché teplo, ktoré zlepšia prekrvenie, čím sa nepohodlie v nohách zmierni.

 

Ako podporiť správnu kondíciu nôh?

Dbajte na vyvážený pomer jednotlivých zložiek stravy, s dôrazom na bielkoviny, menej cukrov, obmedzte nezdravé tuky. Dôležitý je dostatočný príjem minerálov a vitamínov, čo najviac zeleniny, ovocia, prípadne mliečnych výrobkov, menej mäsa. Dôležitý je okrem stravy aj pravidelný denný rytmus, zachovanie pokoja pri riešení problémov a ďalšie faktory. Chodievajte na čerstvý vzduch a doprajte si relax a výkyvy počasia zvládnete určite lepšie.

Nohy si pýtajú pravidelný pohyb

Na nohy treba myslieť každý deň a nielen na jeseň, vďaka čomu môžete zmierniť nepríjemné pocity v dolných končatinách. Aj krátka prechádzka po okolí, napríklad s domácim miláčikom, im dodá potrebný pohyb. Vďaka pohybu sa v nohách ako aj v celom tele poriadne rozprúdi krv, čo zlepší ich kondíciu a nepríjemné napätie sa stratí. Domácim receptom pre pomerne rýchlu úľavu pre nohy v napätí je podoprieť si ich alebo vyvýšiť aspoň na 30 minút.

Z dlhodobého hľadiska je zaiste vhodné vyhýbať sa dlhému sedeniu, státiu či chodeniu. Rozprávať o tom by vedeli ľudia so sedavým zamestnaním alebo predavačky či čašníci. Dôležité je tiež dodržiavať správny pitný režim kvôli ideálnej hustote krvi a keď budete užívať cielenú výživu, vaše nohy sa vám odvďačia.

Možná voľba proti nepohodliu v nohách

Počuli ste už o výživových doplnkoch s obsahom diosmínu a hesperidínu? Ide o prípravky MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete. Doplnok výživy MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple je slovenskými užívateľmi rokmi overená kombinácia mikronizovaného (lepšie rozpustného a vstrebateľného) diosmínu a hesperidínu, ktorý je navyše aj cenovo dostupný.

 

zdroj: online prieskum „Starajú sa Slováci o svoje nohy?“ (marec – apríl 2015)