PREKVAPIVÉ FAKTY – ČO STE DOTERAZ NEVEDELI O NOHÁCH?

Sú našou súčasťou, berieme ich ako samozrejmosť a často si možno ani neuvedomujeme, že bez nich by bol náš život zaručene iný. Nohy mnohí vnímajú až vtedy, ak sa ozvú s nejakou nepríjemnosťou, s únavou, bolesťou, ťažobou či inými podobnými príznakmi. No na druhej strane si ich spájame aj s tými príjemnými chvíľami, napríklad s kúpou nových topánok. Však, dámy?

Čo o nich (ne)vieme

Lenže, čo v skutočnosti o nohách vieme? Okrem toho, že musia uniesť váhu nášho tela, dávame im zabrať aj mimo toho. Trebárs dlhým státím alebo sedením a často sa im nijako nezavďačíme za dobre odvedenú prácu.

Možno je teraz ten správny čas, aby ste to napravili a tieto fakty týkajúce sa nôh obohatia vaše znalosti:

  1. K tomu, aby človek spravil krok, musí použiť 200 svalov.
  2. Priemerný človek spraví okolo 100 000 míľ (160 934 km) počas svojho života, čo je ako štyri prechádzky okolo celého rovníka.
  3. Jedna štvrtina kostí je sústredená v nohách.
  4. Palec na nohe nesie väčšiu váhu ako ktorýkoľvek iný prst, je to asi 40% celkovej telesnej hmotnosti. Len pre zaujímavosť, mnohé armády sveta požadujú od budúcich vojakov, aby mali všetkých desať prstov na nohe neporušených.
  5. Ľudské nohy majú zhruba 500 000 potných žliaz a môžu produkovať viac ako pol litra potu denne.
  6. Malíček na nohe je podľa niektorých vedcov v dnešnom svete zbytočný. Dokonca tvrdia, že časom stratí svoj evolučný vývoj a ľudia budúcnosti budú možno bez malíčkov.
  7. Nechty rastú najrýchlejšie na ruke, s ktorou človek píše. V porovnaní rastú rýchlejšie na dlhších prstoch než na kratších. Necht narastie asi 3 milimetre za mesiac, čo je asi dvojnásobne rýchlejšie ako pri nechtoch na nohách.
  8. Celková dĺžka všetkých krvných ciev v ľudskom tele (vrátane tých v nohách) je približne 100 000 km, pričom najväčšou krvnou cievou je aorta.
  9. U dospelého človeka cirkuluje denne krv na dráhe dlhej zhruba 19 000 km. To je ako precestovať Zem z východu na západ cez najširšiu časť Tichého oceánu.
  10. Koža človeka je najtvrdšia a najhrubšia na nohách (1,4 mm) a najtenšia na očných viečkach (0,2 mm).
Ako sa im odvďačiť

Vcelku úctyhodné čísla, čo poviete? Nezaslúžia si vaše nohy viac? Chcelo by to možno viac pozornosti, starostlivosti a v neposlednom rade aj výživy. Na to posledné je tu Mobivenal micro alebo Mobivenal micro simple, no s tými ostatnými si musíte poradiť po svojom. Začať môžete príjemným kúpeľom alebo masážou nôh…