POROVNAJTE SI, ČI MÁTE „NEPOSLUŠNÉ“ NOHY

Máte pocit, že kondícia vašich nôh už nie je taká ako kedysi? Neposlúchajú vás? Možno si zaslúžia zvýšenú pozornosť a cielenú výživu.

Dávajú o sebe vedieť častejšie, než obvykle? Ak nohy opakovane či pravidelne vystavujeme záťaži alebo naopak nedostatočnej aktivite, zrejme si to skôr či neskôr všimnete. Dlhé sedenie, státie, chodenie či cestovanie môže preveriť ich funkčnosť.

Ak ste aj vy začali pociťovať, že nohy si robia čo chcú, zrejme máte aj vy tie „neposlušné“.

Porovnajte si ich podľa nasledovných bodov:

  • Tŕpnutie nôh – ak sa pozabudneme v nejakej polohe, je tŕpnutie dolných končatín prirodzeným sprievodným javom, ktorý sám po pár minútach zmizne. No ak tŕpnu nohy aj v pokojnom režime, prípadne pri nejakej činnosti (napríklad pri šoférovaní) a objavujú sa čoraz častejšie a trvajú aj dlhšie, je na mieste začať si to všímať precíznejšie. Pridružiť sa môže aj mravčenie, čo nepríjemné pocity môže ešte umocniť.
  • Kŕče – najčastejšie si ich môžete všimnúť počas spánku, prípadne pri plávaní a zmene teplôt (napríklad z náhleho prechodu zo sauny do ľadového kúpeľa). Vedia byť naozaj nepríjemné a aj mnohí z našich priaznivcov na Facebooku sa v jednom z našich blogov podelili o svoje skúsenosti, že spolu s Mobivenalom doprajú svojim nohám aj magnézium (horčík). Je potvrdené, že kŕče v lýtkach a nohách vznikajú práve kvôli nedostatku horčíka, ktorý je vhodné dopĺňať do organizmu, ideálne aj s cielenou výživou.
  • Ťažoba a únava – niektorí ľudia zvyknú hovoriť, že majú nohy ťažké ako z olova. Ak sú také po 15 km túre, je to pochopiteľné, no ak sú také aj za bežných okolností, netreba ich brať na ľahkú váhu. Fungovanie s takými nohami nie je vôbec jednoduché a navyše ani príjemné, v mnohých aktivitách dokonca limitujúce. Najviac sa zvyknú ozývať takéto „neposlušné“ nohy tých profesií, kde sa vyžaduje dlhodobé státie (predavačky, pracovníci pri výrobnej linke…), sedenie (všeobecne sedavé zamestnania ako pracovníci za priehradkami, administratíva…) alebo cestovanie (letušky, piloti, vodiči z povolania…). Osem a viac hodín takmer bez pohybu preveria takmer každé nohy. Ak sa ťažoba a únava zhoršujú, mali by ste si ich nechať skontrolovať sonografom odborným lekárom.
  • Zväčšovanie objemu (opuch) – pokiaľ nie ste vo vysokom štádiu tehotenstva a nohy nemali zjavnú príčinu, pre ktorú by mali zmeniť svoj objem, vedzte, že zvykne sprevádzať nedostatočné prekrvenie dolných končatín. Platí, že čím viac prospešného pohybu nohám doprajete, tým menej by sa mali takto prejavovať. Nohy najviac trpia vtedy, ak sú dlho pozabudnuté v nejakej polohe, pretože nemajú prirodzenú hnaciu silu pre prúdenie krvi.

Majú vaše nohy dostatok výživy?

Možno nie. Vyhľadávanou dvojkombináciou pre cielenú výživu nôh sú výživové doplnky s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín, medzi ktoré patria aj MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg aescínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského, ktorý prispieva k normálnej činnosti cievnej sústavy. Dôvodom sú flavonoidy diosmín a hesperidín, ktoré majú antioxidačný účinok, takže môžu napomáhať tlmiť zápal. Aescín môže napomáhať redukovať zápal a opuch.

Chcete vedieť viac? Sledujte nás na stránkach www.mobivenal.sk a www.mojenohy.sk, nájdete nás aj na Facebook stránke Mobivenal.