PROSPEŠNÉ CVIKY PRE VAŠE BOĽAVÉ NOHY

O chôdzi či behu sme tu už písali. Lenže, jestvuje mnoho ďalších dobrých cvikov, ktorými viete správne rozhýbať aj tie najunavenejšie nohy. V kombinácii s cielenou výživou môžu byť tým pravým balzamom aj na vaše dolné končatiny.

Tak, ako sú dôležité vitamíny, minerály a teda výživa organizmu, rovnako dôležitý je aj pohyb. Pravdou ale je, že ak máme nejaké obmedzenia, často si nájdeme dôvod k tomu, aby sme necvičili vôbec, alebo len minimálne. A preto je dobré vedieť, ktoré cviky sú pre nohy prospešné, aj keď zrovna nie sú v tej najlepšej kondícii.

Prinášame vám rozličné cviky na nohy, ktoré zvládne akákoľvek nohaňa nohatá či gaučový kráľ. Môžete ich praktizovať pokojne doma, pretože si nevyžadujú žiadne špeciálne vybavenie alebo športové náčinie.

Cyklistické nohy

Pri tomto cviku sa budete cítiť podobne, ako by ste išli práve na bicykli. Len s tým rozdielom, že budete ležať na podlahe.

 1. Ľahnite si na chrbát (ideálne na mäkkú podložku, koberec…), zdvihnite nohy do vzduchu ako keby do sviečky a v kolenách ich ohýbajte tak, ako by ste bicyklovali. Podstatné je, aby ste nohy pri bicyklovaní ohýbali v kolene tak, aby ste dosiahli 90-stupňový uhol.
 2. Kúzlo cviku spočíva v tom, že jednu (napríklad pravú) nohu vystrite do výšky, pričom ľavú majte v kolene pokrčenú.
 3. Nohu vráťte do počiatočnej polohy a vymeňte pozície nôh. Nebudú síce robiť krúživé pohyby ako pri reálnom bicyklovaní, no veľmi sa k tomu približujú.
 4. Zvoľte pomalé tempo, pričom zachovajte rovnováhu medzi výmenami.

Náš tip: K nohám môžete zapojiť aj lakte, ktoré budete na striedačku smerovať ku kolenám. Vždy protiľahlú nohu k danému lakťu.

Dvíhajte svoje telo

Ďalší skvelý cvik na posilnenie a prekrvenie lýtok, pričom využijete na to svoju vlastnú hmotnosť. Ako na to?

 1. Postavte sa vzpriamene, nohy majte v miernom rozkroku, rovnobežne.
 2. Zdvihnite chodidlá na svoje špičky
 3. Pomaly znižujte späť na päty.

Robte toľko opakovaní, koľko zvládnete. Nezabudnite na pravidelné dýchanie.

Zdvíhanie nohy na boku

Stará osvedčená klasika, na ktorú mnohí zabúdajú. A pritom ide o skvelú voľbu dva v jednom, pretože pomáha nielen nohám, ale aj brušnému svalstvu, aby sa formovalo do pomyselných tehličiek.

 1. Ľahnite si na pravý bok, nohy majte položené na sebe.
 2. Pomaly zdvihnite ľavú nohu smerom nahor, držte ju na chvíľu a potom pomaly vráťte späť.
 3. Spravte tak niekoľkokrát po sebe a potom spravte to isté aj na druhom boku.

Hojdanie na chodidlách

Vďaka tomuto cviku si zlepšíte držanie tela, a teda aj rovnováhu.

 1. Stojte vzpriamene, nohy majte pätami pri sebe, prsty na nohách smerujte naširoko von.
 2. Vyzdvihnite sa na špičky a pomaly znižujte späť.
 3. Plynulo preneste váhu na päty, prsty dvihnite od zeme.
 4. Znížte späť a opakujte odznova.

A ako môžete nohám ešte pomôcť? Napríklad aj vyváženou cielenou výživou. Počuli ste už o jednotke na trhu výživových doplnkov s obsahom účinných látok diosmín a hesperidín? Ide o prípravky MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete. Výživový doplnok MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple je slovenskými užívateľmi rokmi overená kombinácia mikronizovaného (lepšie rozpustného a vstrebateľného) diosmínu a hesperidínu, ktorý je navyše aj cenovo dostupný.